Erkek Modasına Yön Veren Orka Holding, 2017 Yılında 600 Kişilik İstihdam Hedefliyor

0

3000 kişinin üzerinde istihdam sağlayan Orka Holding, 2017 yılında 65 yeni mağaza açmayı ve 600 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor. Orka Holding Eğitim ve Geliştirme Müdürü Güray Kanlı ile işe alım süreçleri, eğitim sistemleri, çalışan memnuniyeti ve 2017 hedefleriyle ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 • Orka Holding olarak kaç mağazanız, kaç çalışanınız var?

Orka Holding, Damat, Tween ve D’S Damat markalarıyla bugün dünya çapında 400’den fazla noktada erkek modasına yön veriyor. Yurt dışı ve yurt içi operasyonlarımızda faaliyette bulunduğumuz 11 şirket üzerinden, sürekli artan çalışan sayımız ile 3000 üzeri yeteneği istihdam etmekteyiz.

 

 • 2017’te kaç mağaza açmayı, kaç kişiyi işe almayı planlıyorsunuz?

Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da yurt içi ve yurt dışında rekabetçi pazar payımızı arttırarak yolumuza devam edeceğiz. Bu yıl iş planımızda 15yurt içi 50 yurtdışı olmak üzere toplam 65  mağaza açılışı planlanmış durumda. Bu doğrultuda holding bünyemizde 2017 yılında yaklaşık 600 kişilik ek istihdam sağlamayı hedefliyoruz.

 

 • İşe alım kriterleriniz neler?

Adaylarda ilgili pozisyonun gerektirdiği yetkinliklerin yanı sıra aradığımız ortak özellikler;  şirketimizin kurum kültürü ve değerleriyle uyumlu kişilik özelliklerine sahip olunmasıdır. İşe alımda önceliğimiz pozitif enerjiye sahip, yaptığı işte fark yaratacak, yenilikleri takip eden, dinamik ve sonuç odaklı adayları değerlendirmektir.

 

 • Çalışanlara nasıl bir kariyer planı sunuyorsunuz?

Orka Holding’te kariyerini yönetmek çalışanın elinde. Bünyemizde yer alan Orka Akademi ile tüm mağaza ve merkez kadrolarımız sürekli eğitim alarak kendini geliştirme ve işini daha profesyonel şekilde yapma fırsatı yakalar.

Şirketimizde performans değerlendirme sonuçları kariyer yönetiminde esas alınır. Hemen, Orta Vadeli ve Uzun Dönem yedekleme planı ile kişiler öngörülen üst pozisyon için mesleki gelişim eğitimleri alır, güçlü yönleri, gelişim alanları, liderlik yetkinlikleri değerlendirme sonuçları takip edilir,  performansları ölçülür, yetenek havuzunda kariyer planı doğrultusunda ilerler. Şirketimizdeki yıldız yeteneklerin gelişimini sağlamak insan kaynakları politikamızın temelinde yer alır.

 

 • Perakende sektöründe nitelikli iş gücü için sizce neler yapılması gerekiyor, çözüm önerileriniz var mı?

Bu konuda her kurumun kendi kurum kültürü çerçevesinde hareket etmesi gerekiyor. Oluşturulmak istenen marka algısı ve hedef müşteri kitlesine göre eğitimlerin tasarlanması, farklılaştırılması önemli bir konu. Standart ezbere eğitimlerle bir yere varabilmek zor.

Biz bu aşamada Orka Akademi ile ilerliyoruz. İç eğitmenlerimizin yanı sıra, eğitim kurumları ile yaptığımız işbirlikleri sektörde otuz yıldan fazla tecrübemiz ile birleşince, ortaya zengin içerikli eğitimler çıkıyor ve ancak bu şekilde istediğimiz profilde çalışanlara ulaşabiliyoruz.

 

 • Çalışanlarınıza yönelik eğitim çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Yetenek Yönetimi ve Kariyer Planlama süreçlerini Orka Akademi ile sürdürmekteyiz.  Mağaza ve merkez kadroları için, köklü üniversiteler ve profesyonel eğitim kurumları ile sürekli iş birliği yapılmakta, standart eğitimler tamamen program dışında tutularak,  pozisyon bazlı farklılaştırılmış eğitimler ile yıllık eğitim planı oluşturulmaktadır.

Yönetici kadroları için, Veriye Dayalı Karar Verme Teknikleri, Analitik Yöneticilik gibi eğitimlerimiz her dönem sıklıkla tekrarlanmaktadır.

Sürekli büyüyen ve gelişen, ekibini de beraberinde geliştirmeyi hedefleyen şirketimiz, yetkinlikbazlı olarak kişilerin işlerini daha profesyonel yapmaları, sektördeki yenilikleri yakından takip etmeleri için eğitime öncelik vermektedir.

Birlikte çalıştığımız danışman hocalarımızın koçluğuyla, Management Trainee programları ile, sınıf içi eğitimler, online eğitimler, e- learningportalımız, seminerler, workshoplarla  kusursuz müşteri memnuniyetinden, ileri sürüş tekniklerine kadar her kademeden çalışanlarımızın bireysel gelişimini eğitimle desteklemekteyiz.

 

 • Sizce perakendede çalışan sirkülasyonu neden yüksek?

Her dönem tartışılan bu konu bize göre aşılmaya başlandı. Önceden meslek olarak görülmeyen perakende mağazacılık,  artan AVM sayısı ve büyüyen pazarla birlikte tercih edilen sektörler arasında yer alıyor.

 

 • Orka Holding’te kurum kültürünü nasıl tanımlarsınız?

Kurulduğu günden beri, markalaşma üzerine büyük yatırımlar yapan Orka Holding, kendine ait markalarıyla ( Damat – Tween – D’S Damat) global bir marka stratejisi geliştirmiştir. Kendine özgü DNA’ları olan markaları ile süreçte gerekli olankonsept bütünlüğünden fiyat politikasına, ulaşılabilir olmaktan tüketici üzerinde oluşturduğu güvene kadar tüm parametreleritamamlarken aynı zamanda bir Orka dili oluşturmuştur. Ortak dil ve markaların güçlü duruşu ekibimiz üzerinde Orka Holding’e karşı bir bağlılık ve aidiyet duygusu oluşturuyor.

 

 • 2017 ‘de yeni pazarlar hedeflediniz mi?

2017 yılında direk yatırımlarımız için mevcut ana pazarı ikiye ayırabiliriz. Özellikle başta Polonya olmak üzere Doğu Avrupa, ve yine başta İsrail olmak üzere Orta Doğu, Batı Avrupa’da İtalya ve İspanya önemli büyüme pazarımız olacaktır. Diğer tarafta Pakistan,  Afrika kıtası, Avustralya,  Yeni Zelanda, Orta ve Latin Amerika, Rusya ve Rus cumhuriyetlerini hızla büyüyeceğimiz diğer ana pazar olarak söyleyebiliriz. Aslında baktığımız zaman tüm dünya coğrafyası bizim için global bir marka olarak hedef pazar, bu doğrultuda önümüzdeki beş yıl içinde tüm bu haritayı kapsamak istiyoruz, çalışmalarımız bu yönde devam ediyor.

 

 • Bu dönem ik gündeminizde neler var?

Organik büyüme beraberinde iş geliştirme, iş zenginleştirme, pozisyon yedekleme ve rotasyon kavramlarının departmanımızda her dönem gündemde kalmasını sağlıyor. Bu çalışmalar arka planda Değerlendirme Merkezi uygulamaları ve Eğitim Geliştirme faaliyetlerimizi  sürekli güncel tutmamızı gerektiriyor.  

Bölge Müdürü &Satış Supervizörü Yetiştirme programımız yüksek taleple devam ederken,  Yurtdışı Görsel Düzenleme Departmanına rotasyonu gerçekleşen arkadaşlarımız bambaşka bir yetkinliğini geliştirmek üzere eğitimler alıyor,  değerlendirme merkezi kapsamında testlere katılıyor. Gündemimizde yetenek yönetimi her zaman ön planda yer alıyor.

 

 • Orka Holding’te çalışan bağlılığı için neler söyleyebilirsiniz?

Orka Holding  toplam 3000 kişilik % 50 üzeri lisans , yüksek okul, master ve dengi öğrenim gören genç bir ekip ile sektörde yer almaktadır. Her yıl tüm ekibin dahil olduğu bağımsız şirketler tarafından yapılan “Çalışan Memnuniyeti, Yönetici Geliştirme Değerlendirme Anketinden çıkan sonuçlar ekibin kurum bağlılığının yüksek olduğunun somut çalışmasıdır.

Anket sonuçları, memnuniyet oranının 5.0 üzerinden 4.04 olduğunu, gösterirken bağlılık değerlerinin; holding bünyesinde olmaktan mutlu, yönetici ile iletişimi güçlü, gelecek üç yıl içerisinde farklı bir firma ile çalışmayı düşünmeyen, kendisini değerli hisseden, ve bu nedenle yüksek iş tatmininin sağlandığını görmekteyiz.

 

 • Sektörünüzde kariyer yapmak isteyen genç üniversitelilere/ stajyerlere önerileriniz neler?

Genç adaylarımıza öncelikle, ne istediklerini bilmelerini yani bilinçli karar almalarını, ardından çalıştıkları firmayı doğru seçmelerini öneriyorum. Durağan kalan firmalarda çalışanın gelişimi oldukça zor. Ancak büyüyen bir organizasyonda kendilerini geliştirebilme fırsatını yakalayacaklardır. Üniversite öğrencileri, hangi sektörde ve hangi pozisyonlarda çalışmak istediklerine öğrencilik yıllarında karar vermeliler ki, birkaç sektör ve görev değiştirerek zaman ve motivasyon kaybı yaşamasınlar. Böylece kendi kişisel swot analizlerini, staj yaparken hangi alanda güçlü olduklarını ve geliştirmeleri gereken yönlerini de görerek, iş hayatına avantajlı başlayabilirler.