Amerika’da Eğitim Sandığınız Kadar Zor Değil

0

Yüksek eğitimlerini tamamlamak için Amerika’ya yollarını çizen, hatta iş hayatına da orada devam etmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Eğitiminize Amerika’da devam etmeye bütçeniz uygun, fakat bu konu hakkında tereddütleriniz mi var?

Haydi gelin bu tereddütlerinizden birlikte kurtulalım!

Doğup büyüdüğünüz topraklardan ve size destek olan ailenizden, dostlarınızdan ayrılmak, yeni bir kültüre adapte olmak ve günlük hayatınızda insanlarla farklı bir dilde iletişim kurmak zordur. Ancak bu engelleri aşmanız düşündüğünüz kadar zor değildir. Her seçimin kendi içinde dezavantajları vardır, ancak Amerika’da eğitimine devam eden kişilerin çoğunun bundan pişmanlık duymadıkları da bir gerçek.

Bunun nedenleri:

  • Lise Eğitimi

Hepimizin bildiği gibi herkesin iyi olduğu alan farklıdır. Eğer bir balığı ağaca tırmanma yeteneğiyle ölçerseniz, hayatı boyunca kendini yeteneksiz biri olarak görecektir. Amerika’daki en güzel avantajlardan biri de şüphesiz ki; liselerde her alan için farklı seviyelerin olması ve her öğrencinin kendi ders programının yaratılması. Böylece sayısalı iyi olan öğrenciler sözeli iyi olanların yanı sıra Matematik, Fen gibi dersleri yüksek seviye, Tarih ve İngilizce gibi dersleri de düşük seviye alarak evlerine daha iyi bir karne götürebiliyorlar.

 2- Üniversite Seçimi

Amerika’daki lise öğrencileri son senelerinin ilk aylarında üniversitelere başvurmaya başlıyorlar. Gelen kabulleri göz önünde bulundurarak, içlerinden birini seçiyorlar. Birçok kişinin gideceği üniversite son senelerinin Aralık-Ocak aylarında belli oluyor. Senenin geri kalanını okul derslerine çalışarak ve sosyalleşerek geçiriyorlar.

3- Üniversite Sınavları

Amerika’da eğitimine devam etmeye karar veren öğrencilerin deneyimlediği bir diğer farklılık da, Türkiye’de üniversite sınavlarına (YGS/LYS) yılda bir kez giriliyorken,  Amerika’daki sınavlar (SAT/ACT) her ay olmaktadır. Bununla birlikte notunu üniversitelere gönderip göndermemen de senin seçimindir. Pek çok öğrenci lisenin ilk senesinden başlayarak her sene birkaç kere alıştırma olması nedeniyle bu sınavlara giriyor. İkinci dili İngilizce olan öğrenciler için hazırlanan  TOEFL sınavları da ACT ve SAT’nin yerini tutabiliyor. Bunların hepsini deneyip, TOEFL’da zorlanan yabancı öğrencilere SAT ve ACT ile üniversite başvuruları yapma özgürlüğü de tanınıyor. Bunların yanı sıra, üniversite başvurunuza bu sınavlardan aldığınız en yüksek notu koyma hakkınız da var.

4- Yaşam Koşulları

Aileniz ile birlikte yaşarsanız onlar size destek olacaklardır, ancak yalnız başınıza bir lise/üniversite yatakhanesinde yaşamak da size gelecekteki hayatınız için kolaylıklar sağlayacaktır. Kendi ayaklarınız üzerinde durmak sandığınız kadar zor olmamakla birlikte, bu sayede İngilizceniz maksimum seviyede gelişecek ve sosyalleşmek için birçok fırsatınız olacaktır.

5- Sosyalleşmek

Hepimizin bildiği gibi Amerika’daki kültürel çeşitlilik oldukça fazladır. Bu kültür çeşitliliğinin avantajı olarak da öğrenciler rahatlıkla kendilerine uygun arkadaş grupları bulabiliyorlar ve farklı kültürleri tanıma fırsatı elde ediyorlar.