2017’de Zam Oranlarının %6 Olması Öngörülüyor

0

Zam oranları 2017 yılında, geçtiğimiz yıllara göre azaldı, firma yetkililerinin öngörüsü gelecek yıl ortalama zam oranının yüzde 6 olacağı yönünde. Adaylar ise zam konusunda umudunu kaybetti, ankete katılan adayların yüzde 64’ü ya zam beklemiyor ya da ücret zamlarının yüzde 5’in altında olmasını bekliyor…

2017’de Zam Oranlarının %6 Olması Öngörülüyor

Secretcv.com’un, 2016 yılı zam oranlarına yönelik düzenlediği ankete 856 firma yetkilisi ve 18 bin 250 aday katıldı. 1 Kasım – 2 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette göre, firma yetkililerinin öngörüleri zam oranlarının yüzde 6 olacağı yönünde. Birçok sektördeki büyük firmaları ve KOBİ’leri temsil eden firma yetkililerinin yanıtladığı anket sonuçlarına göre en çok zam yüzde 8,5 ile Bankacılık/Finans sektöründe, en düşük zam ise yüzde 3 ile Gayrimenkul sektöründe oldu. Adaylar ise geçmiş yıllara oranla daha umutsuz. Ankete katılan adayların yüzde 64’ü ya zam yapılmayacağını ya da zam oranlarının yüzde 5’in altında olacağını bekliyor. Bu da daha önceki yıllara göre oldukça karamsar bir tablo çiziyor.

Yan haklarda da azalma yaşanacak…

2016 yılında temkinli davranmayı sürdüren firmalar aslında bu yıl da stratejilerini değiştirmiyor. Firmalar, 2017 yılında başarılı çalışanlarını elde tutmak için yan haklara önem verecek; ancak yan haklarda da bir takım kısıtlamalara gidilebilir. En klasik olan yan hakların dışında kalan yan haklarda bir daralma ve kısıtlama yapılacağı öngörülüyor.

Adaylar 2017 yılından umutlu değil…

2017’de Zam Oranlarının %6 Olması ÖngörülüyorZam oranları beklentisini, iş arayan adaylarına da soran Secretcv.com’un, 1 Kasım-2 Aralık 2016 tarihleri arasında yaptığı anket çalışmasına 18.250 kişi katıldı.

Bu yıl firmanızdan yüzde kaç zam bekliyorsunuz?” sorusunun yöneltildiği adayların yüzde 40’ı zam yapılmayacağını düşünüyor. Yüzde 24’ü ise zam oranlarının yüzde 5’in altında olmasını bekliyor.  Zam oranlarının yüzde 5 ila yüzde 10 arasında olmasını bekleyen adayların oranı ise yüzde 22. Adayların sadece yüzde 14’ü ortalamanın dışında bir maaş zammı bekliyor.